čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

DISKUSE | Zlomové okamžiky: Rakousko a Česko (1918–2018)

Pátek / 01. 06. 2018
kulturní prostor PRAHA, Husova 18

18:00

Když v roce 1918 vznikly na troskách Habsburské monarchie nové státy, bylo Československo považováno za vítěze, zatímco (německé) Rakousko se řadilo mezi poražené. Tento základní postoj tehdy sdíleli i obyvatelé obou zemí. Ani sami zakladatelé Rakouska nevěřili v budoucnost své země a rozhodli se posléze pro připojení k Německu. V Československu to vypadalo jinak: Politické elity i většina obyvatel předpovídaly mladému státu skvělou budoucnost, prosperitu, mír a pokrok. Sto let poté Československo neexistuje, a Rakouské republice se dokonce podařilo vytvořit si vlastní národní povědomí, nezávislé na tom německém.  

Setkání a debata historiků ze střední Evropy nabídne české a rakouské pohledy na rok 1918, na století existence států vzniklých na národnostním principu, na současnou situaci, zahrnující i různé přístupy k migraci a integraci, i na možnosti budoucí spolupráce.

 

Diskutují:

Přemysl Janýr – publicista, signatář Charty 77 a zakládající člen VONS (CZ/A)

Hildegard Schmoller – historička, působící v Institutu pro výzkum dějin novověku a moderních dějin Rakouské akademie věd (ÖAW) ve Vídni (A)

Václav Šmidrkal – historik, působící v Masarykově ústavu a v Archivu Akademie věd ČR (CZ)

Moderuje historik Niklas Perzi z Centra pro výzkum migrace v St. Pölten.

 

Pořad se koná ve spolupráci s Zentrum für Migrationsforschung v St. Pölten (A) a je tlumočen do češtiny.