čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Nihad Sirees

Úterý / 24. 05. 2016
Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

Syrský spisovatel, dramatik a scénárista Nihad Sirees se narodil v Aleppu v roce 1950. Vystudoval stavební inženýrství, poté si otevřel soukromou stavební firmu a začal se věnovat literární tvorbě. V roce 2012 uprchl před perzekucí režimem Bašára Asada ze Sýrie, odjel do Egypta a nyní žije a pracuje v Berlíně.

Jeho první román zasazený do období I. světové války Severní vítr tematizuje rozkvétající syrské národní uvědomění. Uchvátil pozornost čtenářů i kritiků, kteří ho označili za jeden z nejdůležitějších syrských historických románů. Nadšení napříč arabskými zeměmi vzbudil doposud vysílaný televizní seriál Hedvábný trh natočený podle jeho scénáře a odehrávající se v Aleppu v období politických nepokojů v 60. letech minulého století.

Román Ticho a vřava (Odeon, 2014), jehož český překlad uvede autor v Brně, byl přeložen do mnoha cizích jazyků a oceněn mj. cenou English PEN Award. Popisuje den v životě zakázaného spisovatele Fathi Sheena, který odmítá kolaborovat s vládou Vůdce alias Bašára Asada.

Tvorbu Nihada Sireese představí spisovatelka Kateřina Tučková.

Vstup zdarma.