čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

V sobotu se vydáme na Pouť smíření

Jedenáctá připomínka vyvedení německojazyčných obyvatel Brna se opět půjde proti směru historického pochodu v symbolice usmíření. Zakončení Pouti smíření se zúčastní primátor města a další osobnosti včetně pamětníků. I letos se v jejím rámci koná workshop pro žáky středních škol z Brna, Německa a Rakouska.

Pouť smíření v sobotu 20. května bude zahájena v 9:30 hodin u kříže na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora. Poutníci vydají proti trase historického pochodu přes Ledce, Rajhrad a Modřice na Mendlovo náměstí v Brně, na cestu dlouhou 32 kilometrů. Účastníci se ovšem mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. K šesté hodině večerní vyvrcholí Pouť smíření v zahradě Augustiniánského opatství.

Zakončení akce otevře proslov primátora města Brna Petra Vokřála, na pódiu dále promluví Richard Arnold, primátor Schwäbisch Gmündu, kde se usadila významná část vyhnaných Brňanů, a Daniela Hammer-Tugendhat, dcera majitelů vily Tugendhat, Fritze a Grete Tugendhatových. Opět se zúčastní také zástupci krajanských sdružení a pamětníci z Rakouska i Německa. Po zapálení svíček za oběti poválečného násilí, které doprovodí sbor Ferdinand-Porsche-Gymnasia Stuttgart, následuje koncert Romana Dragouna a kapely Ňuňu.

Stejně jako v roce 2016 se v rámci Pouti smíření bude konat čtyřdenní workshop pro žáky středních škol a gymnázií z Brna, Německa a Rakouska. V jeho rámci budou žáci připravovat dvojjazyčný časopis (ke stažení zde) o Pouti smíření a jejím historickém kontextu. Workshop povede Bára Procházková, dříve redaktorka týdeníku Respekt a dnes vedoucí webového portálu stanice ČT24. Ze zahraničí již podruhé přijedou žáci ze Schwäbisch Gmündu, dále studenti dvou gymnázií z partnerského města Brna Stuttgartu a také třída z gymnázia v dolnorakouském Hornu.

Bližší informace k průběhu Pouti smíření najdete zde.