čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Meeting Brno jako součást světové sítě festivalů ideí

Vedle v roce 2015 proběhlého Roku smíření je inspirací pro náš projekt také festival setkávání Meeting Rimini, kterého se náš tým v uplynulém roce také zúčastnil v roli oficiálních hostů.

Když šlo o Brno, praskala hala o velikosti hangáru ve švech. Moderaci pódiové diskuze si vzala na starost samotná prezidentka festivalu v Rimini, který sestává z více než sta dílčích akcí pro osm set tisíc návštěvníků. To prý Emilia Guarnieri dělá jen při výjimečných příležitostech, třeba když jsou tématem velké věci, co se dějí v moravské metropoli. Vedle ní z pódia mluvili Kateřina Tučková a David Macek za Meeting Brno, radní Brna-středu Petr Kalousek v zastoupení primátora Vokřála a mluvčí sudetoněmeckých krajanů Bernd Posselt. Na stěně za nimi se točily fotky z Pouti smíření a dalších akcí Meeting Brno 2016.

Festival Meeting Rimini se v severoitalském letovisku na pobřeží Jadranu poprvé konal v roce 1980. Setkání party nadšenců kolem Emilie Guarnieri postupně narostl v monstrprojekt, který výstavami, diskuzemi a kulturními akcemi na týden zaplní 150 tisíc metrů čtverečních místního výstaviště. Lidé se do Rimini sjíždějí ze sedmdesátky zemí světa, aby se setkávali navzájem a s inspirativními osobnostmi z řad významných intelektuálů, umělců či státníků. A také duchovních vůdců, v roce 2016 pozvání přijala mezi jinými Matka Tereza a dříve třeba Dalajláma nebo Jan Pavel II.

Naše ambice samozřejmě nemohou být o nic menší, pročež se nás v srpnu uplynulého roku do Rimini vypravila celá delegace. Seznámili jsme se s italským organizačním týmem a nahlédli pod pokličku jejich projektu. Vzhledem ke specifikům systému veřejné podpory kultury v Itálii žije Meeting Rimini poslední roky pouze z darů a peněz od sponzorů. Velkých firemních donorů sehnali Riminští pro ročník 2016 téměř dvě stovky, a také se mohli spolehnout na pomoc více než tří tisíc dobrovolníků.

Organizátoři Meetingu Rimini navíc pod hlavičkou festivalu pořádají menší akce po celém světě, v posledních letech například v Riu de Janeiro, Washingtonu, Dublinu, Vídni i v Praze. Vzniklo také několik projektů organizačně nepropojených s Meetingem Rimini, jím ovšem inspirovaných, jako Cairo Meeting, Madrid Encuentro, New York Encounter nebo kolínský Rhein Meeting. Mimochodem v květnu 2017 na tom našem, brněnském mezi jinými výjimečnými osobnostmi vystoupí také Emilia Guarnieri.

Další informace o Meetingu Rimini se dozvíte na stránce festivalu.