čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Jaroslav Ostrčilík obdržel medaili od německého prezidenta

Jaroslav OdstrčilíkNáš kolega Jaroslav Ostrčilík obdržel 4. prosince 2018 v Berlíně medaili za zásluhy. Ocenění mu předal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Steinmeier vyznamenal v Berlíně celkem 28 lidí za jejich přínos vzpomínkové kultuře. „Těší mě zvláště, že mohu vyznamenat i dva hosty z Francie a Česka,“ řekl. Jaroslav Ostrčilík byl studentem, když v roce 2007 zorganizoval první vzpomínkový pochod, aby připomněl osud německy mluvících obyvatel Brna, kteří byli na konci května 1945 vyhnáni ze svého rodného města.

Z pochodu, kterého se původně účastnilo jen pár lidí, se v roce 2015 v rámci městem Brnem podpořeného projektu Rok smíření stala oficiální akce nazvaná Pouť smíření. Její trasa směřuje z Pohořelic do Brna, tedy opačným směrem, než po skončení druhé světové války muselo jít kolem 20 tisíc Brňanů německého jazyka.

Vyznamenání vnímáme jako ocenění celého týmu, který pořádá Pouť smíření a festival Meeting Brno, i dalších lidí, bez nichž by akce nebyly možné. Jardovi srdečně gratulujeme!